Blog

Chladová terapie

Jeden z nejúčinnějších postupů pro posílení funkcí tělesných systémů, pocitu štěstí, energie, chuti k aktivnímu jednání i duševního zdraví je chladová terapie – celková práce s chladem.

Na základě čeho chladová terapie funguje? 

Chlad je s námi po stovky tisíc let. Tady na planetě jsme se třepali zimou už před 250 000 lety. Proč to říkám? Naše tělo je za tu dobu velmi dobře na chlad (zimu) připraveno. Základním mechanismem lidského přežití je tzv. „hormetická stresová reakce“ – neboli hormeze. Je to reakce organismu, který se snaží přizpůsobit potenciálně nebezpečným podmínkám. Vyvolává ho například hlad, zima, fyzická námaha, ale také některé byliny. Všechny tyto podmínky nás mohou v extrémní míře poškodit nebo i zahubit. Co je však velmi blahodárné, tak v menší míře fungují jako skvělý lék na mnoho moderních neduhů. Naše tělo je stavěno být zdravé a silné. Stačí mu k tomu dát příležitost.

Jak?

Okřídlené přísloví praví „rozdíl mezi lékem a jedem je dávka“. Můžu se v zimě podchladit? Když strávím noc nahý v Himalájích, tak určitě. Ranní studená sprcha nebo i zimní výstup na Sněžku v kraťasech mému tělu však dá signál, aby se měnilo v „nejlepší a nejsilnější možnou verzi sebe sama“ – aby přečkalo možné blížící se nebezpečí (které nepřichází, ba naopak). Inspiroval jsem stovky lidí se chladu vystavovat pravidelně a desítky z nich s námi šli na Sněžku v letním oblečení za zimního větru – což je velká příležitost pro mentální a i fyzickou transformaci. Myšlení i organismus mají na více, než si přiznáváme.

Věda za chladem 

Vědecky bylo vyzkoumáno, jak funguje vystavování chladu na biochemické úrovni. Zmíním pár faktů. Výrazně se zlepšuje cirkulace krve. Cvičí 125 000 km cestiček krve v těle. Můžete vidět, že se ze studené sprchy noříte trochu červení. ☺ Díky tomu pomáhá tělu čistit se a stimuluje i lymfatický oběh. To je důležité – protože krev se hýbe svoji pumpou (srdcem), ale lymfa musí spoléhat na jiné zdroje pohybu – například sport a chlad.

Zvýšená produkce neurotransmiteru norepinefrinu (zvaný také noradrenalin). Pomáhá nám se soustředit, mít pro-aktivní náladu. Děti s diagnostikovaným ADHD často dostávají NRI – inhibitory zpětného vstřebávání norepinefrinu. Naše tělo má díky chladu možnost, si ho vyrobit samo. Při vystavení se vodě o 4°C byl zjištěn 200 – 300 % zvětšení produkce norepinefrinu. Ale pozor! Nemusíte jít plavat v zimě do Svratky, už voda od 18°C má zaznamenatelné pozitivní účinky. Co dodat? Budujte odolnost chladu postupně a dlouhodobě.

Studená je nepříjemná. Každému. To nepřejde nikdy, ani po 30 letech otužování. A to je dobrá zpráva! Proč? Nepříjemné pocity celkově má v těle na starosti signální látka, neuropeptid dynorfin. Ta se vylučuje i při expozici (vystavení se) chladu. Co je na tom dobrého? Její zvýšená přítomnost v těle vyvolá zvětšení množství a citlivosti receptorů na endorfiny. Tělo tímto chytrým mechanismem reaguje na nepříjemné podmínky – abychom byli po jejich překonání ještě šťastnější, než před nimi.

Řečeno termíny čínské medicíny a myšlení – každý yang potřebuje pro svou plný projev yin a naopak.

Svou sílu dám doopravdy najevo tím, že se cítím v pořádku zranitelný. Skvělé pocity v těle získám až poté, co překročím hranici nepohodlí (diskomfortu).

Pozor! Je rozdíl mezi „čistou“ zimou ve formě každodenní studené sprchy nebo třeba každoročního výstupu na Sněžku v zimě v kraťasech a ofouknutím, například zpocené části těla. To ve vás také vyvolá pocit „zimy“, jen nemá žádný z pozitivních účinků, popsaných výše.

Jak si chlad dávkovat? 

Ideálním formátem je často a v malých množstvích. Doporučuji i 2x denně, ráno a večer – hlavně teď přes léto, ale prakticky celý rok. Ráno si dej krátkou studenou sprchu (i 20 sekund se počítá!) na celé tělo nebo jen na ruce a nohy. Tvoje úroveň energie i pozitivní chemie v těle to poznají. Večer zase – zlepšíš si tím před spaním vylučování spánkového hormonu melatoninu, který ti pomáhá v noci lépe odpočívat, regenerovat a dokonce chrání tvoje nervy.

Jednu ze sprch můžeš občas nahradit metodou ledového kyblíku. Do kyblíku se studenou vodou dáš po domácku vyrobeného 1 – 4kg ledu a namočíš do něj ruce a/nebo nohy. Zkus to a nezapomeň si to užít.

Chlad s tebou!

Profesionální tlumočník čínského a anglického jazyka, kouč, konzultant a biohacker.

Libor tlumočil například na Tianjinské univezitě tradiční čínské medicíny (TJUTCM) a má také 18 let praxe čínských bojových umění, která 12 let předává dále.

Libor pomáhá lidem ve firmách i mimo ně být lepší verzi sebe sama, pomocí práce s dýcháním, chladem, fyzickým pohybem a stravou.

Najdete mě také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *